13 czerwca 2018

Jak studenci finansują swoje wydatki?

Home / Pożyczki

Studia to czas w życiu człowieka, kiedy jego potrzeby finansowe są spore – akademik, kursy, podręczniki, a możliwości zarobkowe dosyć ograniczone. Stypendia na uczelniach przyznawane są tylko garstce najlepszych studentów, na stałe zatrudnienie ze względu na zajęcia, mało który student jest w stanie sobie pozwolić, natomiast finansowa pomoc rodziców ma swoje granice.

Potrzeby finansowe studenta

Każdy student ma swoje potrzeby, zarówno te podstawowe, mające ścisły związek z edukacją, jak również dodatkowe, takie jak rozwój osobisty i poszerzanie horyzontów oraz rozrywka i pielęgnowanie swojego hobby. Wszystko to sporo kosztuje, a ich budżet posiada limit. Gdzie zatem studenci mogą szukać dodatkowej pomocy finansowej?

Praca na umowę zlecenie

Wielu pracodawców chętnie zatrudnia studentów. Dając zatrudnienie osobom uczącym się poniżej 26 roku życia na umowę zlecenie, pracodawca nie musi odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak taka forma zatrudnienia jest nie tylko korzystna dla pracodawcy. Studenci pracujący na umowę zlecenie często mają możliwość ustalenia z pracodawcą elastycznych godzin pracy, a co więcej w momencie, kiedy chcą zrezygnować z zatrudnienia, rozwiązanie umowy nie stanowi większego problemu.

 

Stypendium socjalne

Jeśli dochody w rodzinie studenta nie są większe niż 1043zł na osobę, może się on starać w comiesięczne stypendium od swojej uczelni. Wymaga to dużo papierkowej roboty i skrupulatności, jednak jeśli się uda – student może dostać nawet do 700zł miesięcznie. Taka kwota z pewnością ucieszy każdego studenta.

 

Freelancer

Freelancer to pojęcie pochodzące z języka angielskiego określające osobę, która pracuje bez etatu, realizując projekty na zlecenie. Tego typu praca cieszy się największym powodzeniem jeśli chodzi o takie zawody jak: fotograf, dziennikarz, copywriter, tłumacz, czy informatyk. Jeżeli masz kilka wolnych godzin w tygodniu, warto rozważyć zatrudnienie na tego typu stanowisku.

 

 

Pożyczka dla studenta ze stałym dochodem

Obecnie wielu studentów, zwłaszcza tych zaocznych, podejmuje stałe zatrudnienie pozwalające nie tylko zaspokoić swoje comiesięczne potrzeby finansowe, ale również zdobyć doświadczenie zawodowe. Jednak w życiu studenckim mogą wystąpić nieprzewidziane wydatki: spontaniczny wypad z przyjaciółmi na weekend, awaria samochodu czy konieczność zmiany lokum i związane z tym koszty zakupu dodatkowego wyposażenia. W przypadku studentów, którzy posiadają stałe dochody, pomocna w takich sytuacjach może okazać się chwilówka. Prosta procedura oraz minimum formalności pozwolą szybko uzyskać niezbędne środki. Warto przy tym natomiast pamiętać o terminowej spłacie pożyczki, aby uniknąć niepożądanych odsetek.