7 marca 2019

Nielegalne koparki BitCoin na Twoim komputerze

Home / Porady finansowe

Bitcoin to rewolucyjny system wirtualnego pieniądza, który w obecnym momencie rozwinął się do poziomu skomplikowanego systemu gotówkowego. Ma również coraz więcej naśladowców. Różnica między używaniem bitcoina a zwykłymi pieniędzmi polega na tym, że bitcoiny można wykorzystywać bez konieczności łączenia z nimi jakiegokolwiek aspektu fizycznego świata. Kopanie bitcoinów to proces, w którym transakcje są weryfikowane i dodawane jako specjalnie rozwiązane zadanie. Nazywa się to technologią blockchain

Nielegalne koparki bitcoinów.

Termin „Bitcoin-Miner malware” odnosi się do złośliwego oprogramowania, którego cyberprzestępcy używają do instalowania koparek bitcoinów w systemie użytkownika bez jego zgody. Pobrane razem z oprogramowaniem z nielegalnego źródła, bądź przesłane jako efekt nieczystych zagrywek jakiejś osoby oprogramowanie instaluje się na dysku twardym naszego komputera. Następnie wykorzystują moc obliczeniową naszej maszyny do realizowania ich partykularnych interesów. 

W jaki sposób koparka bitcoinów rozprzestrzenia się i infekuje?

Malware Bitcoin Miner rozprzestrzenia się za pomocą różnych
metod, takich jak załączniki wiadomości e-mail i zainfekowane strony
internetowe. Mogą zostać upuszczone lub pobrane przez inne złośliwe
oprogramowanie. Użytkownicy przeglądający złośliwe witryny mogą również
nieświadomie pobrać je ze swojego systemu. Widzieliśmy także Tweety ze
złośliwymi skróconymi linkami, po kliknięciu w które może zostać pobrane
malware. Stwierdzono również, że cyberprzestępcy wykorzystują lukę w sieci, aby
zainfekować system użytkownika złośliwym oprogramowaniem Bitcoin Mining.

Gdy złośliwe
oprogramowanie koparek Bitcoin zostanie zainstalowane w komputerze użytkownika,
 ten zmusza zainfekowany system do
generowania bitcoinów lub dołączenia do puli wydobywczej bez wiedzy
użytkownika.

Dokładna metoda infekcji tego kopiącego malware nie jest jasna, jednak może wpłynąć na komputer z powodu wykonywania wielu typów złośliwych skryptów – trojanów, wirusów i innego złośliwego oprogramowania- którymi komputer mógł zostać zainfekowany wcześniej w wyniku nierozsądnego poruszania się po sieci przez użytkownika komputera. Metody dystrybucji i infekcji mogą się różnić w zależności od typu oprogramowania. Jeżeli zauważysz nagły spadek wydajności swojego komputera, może to oznaczać nie tyle, że twój komputer został zainfekowany, ale i to, że jest on wykorzystywany do kopania bitcoinów. Oba scenariusze nie należą jednak do najprzyjemniejszych. Według badań, nielegalne koparki bitcoinów przedostają się najczęściej poprzez linki, oraz ataki hakerskie takie jak DDoSowanie.

Jak wykryć koparkę zainstalowaną na komputerze?

Jak wykryć koparkę zainstalowaną na komputerze?

Trudno wykryć ten typ oprogramowania, ponieważ nie zostawia on mocnego śladu na komputerze. Poniżej przedstawiono objawy ataku złośliwego oprogramowania Bitcoin Miner na komputer:

  • System się przegrzewa
  • Wykorzystanie procesora i mocy obliczeniowej karty graficznej jest wyższe niż zwykle
  • System drastycznie spowalnia