13 czerwca 2018

Oszczędzanie – w domu czy w banku?

Home / Konta

Na wymarzony wyjazd, auto z salonu, emeryturę lub zabezpieczenie przyszłości – powodów może być wiele, ale sposób oszczędzania wybieramy przeważnie jeden. Gdzie więc najlepiej ulokować pieniądze? Czy oszczędzanie w domu jest równie skuteczne jak oszczędzanie w banku?

Cierpliwość przede wszystkim

Regularne odkładanie pieniędzy przynosi upragnione korzyści wraz z upływem czasu. Cierpliwość i konsekwencja przydadzą się zarówno zwolennikom tradycyjnych sposobów oszczędzanie, jak i entuzjastom oferty bankowej.

Porcelanowa świnka czy skarpeta? Wady i zalety oszczędzania w domu

Rozwój nowoczesnych usług finansowych wcale nie oznacza, że tradycyjne metody odkładania pieniędzy odeszły do lamusa. Domowe oszczędzanie wciąż cieszy się dużą popularnością. Największym plusem takiego rozwiązania jest pełna kontrola nad zgromadzonymi funduszami. Minusów możemy upatrywać w zmiennej sytuacji gospodarczej i wypadkach losowych. Niespodziewana inflacja, pożar lub włamanie to najczęstsze przyczyny utraty trzymanych w domu oszczędności.

Pieniądze, które odkładamy do skarbonki stanowią również pokusę dla nas samych – łatwiej jest sięgnąć do szklanej świnki, niż iść do banku i wypłacić zgromadzone fundusze. Musimy również pamiętać, że oszczędzając w domu mamy stały dostęp do naszych pieniędzy, ale nie zarabiamy na odsetkach.

Pieniądze, które zarabiają, czyli dla kogo oszczędzanie w banku

Lokata terminowa to nic innego jak powierzenie pieniędzy bankowi na określony czas. Do wyboru mamy lokaty krótko- i długoterminowe (np. na 3 miesiące lub 2 lata), które różnią się także wysokością oprocentowania. Wybierając rodzaj lokaty, warto sprawdzać zmiany stóp procentowych. Jeśli odnotowuje się ich wzrost, wtedy bardziej opłacalna będzie lokata krótkoterminowa.

W przypadku lokaty bankowej po upływie wyznaczonego terminu zwrotowi podlega kwota początkowa wraz z ustalonymi w umowie odsetkami. Zysk jest przewidywalny, ale w porównaniu z innymi sposobami inwestowania bywa skromny. Ryzykujemy za to niewiele – w razie kłopotów instytucji bankowej pieniądze zwróci nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co ważne, bezpieczną lokatę możemy założyć już na niewielką kwotę, np. kilkaset złotych. Ta metoda jest idealna dla osób, które chcą oszczędzać, ale przychodzi im to z trudnością. W tym przypadku swego rodzaju straszakiem może być tzw. kara umowna, którą bank nakłada na klientów chcących wypłacić gotówkę przed końcem umowy. Tymczasowy brak dostępu do pieniędzy nie wszystkim odpowiada. Za podstawową wadę lokaty bankowej poczytuje się też często tzw. podatek Belki, czyli 19%-owy podatek od zysku, jaki jesteśmy zobowiązani zapłacić bankowi.

Elastyczne i wygodne konto oszczędnościowe: plusy i minusy

Największe korzyści z posiadania konta oszczędnościowego to gwarantowane zyski i stały dostęp do gromadzonych pieniędzy. Istnieje zatem możliwość wpłaty i wypłaty dowolnych kwot na prowadzony rachunek bankowy bez utraty odsetek. Ilość tych operacji jest zazwyczaj ograniczona (np. do wykonania jednego przelewu miesięcznie). Jeśli przekroczymy dopuszczalny limit, z pewnością zapłacimy więcej. Z jednej więc strony elastyczność konta sprawdza się wtedy, gdy potrzebujemy pilnie skorzystać z oszczędności, z drugiej nie służy zbyt częstym transakcjom. Minusem jest niewątpliwie konieczność udania się do oddziału w celu załatwienia niektórych formalności oraz wspomniany „podatek Belki” od uzyskanego dochodu.

Poszukując najlepszego sposobu oszczędzania, musimy więc uwzględnić zarówno swoje preferencje, jak i realne możliwości finansowe oraz oczekiwania.