13 czerwca 2018

Pożyczka na raty – czym jest i kiedy się opłaca?

Home / Pożyczki

Zastanawiasz się czym jest pożyczka na raty? To proste rozwiązanie, które pozwala Ci spłacać zobowiązanie dokładnie w takim tempie, jakie będzie najwygodniejsze dla Ciebie. Coraz więcej pożyczkodawców w Polsce umożliwia ratalne spłacanie nawet małych pożyczek – dowiedz się, jak to działa.

Pożyczka ratalna a termin spłaty

Każde zobowiązanie trzeba kiedyś uregulować, dlatego zaciągając pożyczkę, powinniśmy bardzo ostrożnie określać termin jej spłaty. Przekroczenie go może skutkować naliczeniem odsetek, wpisem do rejestru dłużników tudzież innymi, przykrymi konsekwencjami.

Nikt nie lubi mieć na głowie ciążących zobowiązań. Pożyczkę należy spłacić tak szybko jak to możliwe, ale jeżeli wiemy, że spłata zobowiązania może się nieco przeciągać, warto już na samym początku rozważyć wzięcie pożyczki z możliwością spłaty ratalnej.

W Polsce wciąż bardzo niewiele firm decyduje się na to rozwiązanie. Zamiast tego, wielu pożyczkodawców oferuje swoim klientom mechanizm przesunięcia terminu spłaty. I choć to nie to samo, pożyczkobiorcy często opatrznie interpretują zasady spłaty pożyczki. Nie dysponując wystarczającą wiedzą lub środkami finansowymi, próbują spłacać pożyczkę na raty nawet, jeśli nie tak umawiali się z wierzycielem.

Ci, którzy zaciągają pożyczki na raty, również nie zawsze orientują się w zasadach takiego zobowiązania. I chociaż zakupy ratalne są w Polsce tak popularne, to wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z wagi, jaką należy przywiązać do harmonogramu spłaty rat.

Zakupy ratalne – na czym to polega?

Kupowanie towarów na raty to nic innego, jak nabywanie ich na kredyt. Kupując np. telewizor, który kosztuje 3500 zł, zamiast wpłacić całą sumę od razu, dostajemy niejako kredyt, który następnie spłacamy w kolejnych miesiącach wpłacając określone sumy pieniędzy.

Każdy kredyt jest oprocentowany, a koszt odsetek należy doliczyć do całkowitego kosztu towaru. Podobnie jest z pożyczką na raty.

Zakupy ratalne a pożyczka na raty

Pożyczka na raty działa na bardzo podobnych zasadach co zakupy ratalne.
W tym przypadku, towarem jest gotówka, którą otrzymujemy do dyspozycji. Pożyczkodawca informuje nas o określonym koszcie pożyczki i ewentualnej możliwości rozłożenia spłaty zobowiązania na raty.

Należy się liczyć z tym, ze pożyczka spłacana w ratach może być droższa od tej, którą spłacimy jednorazowo.

Jej całkowity koszt może się jednak okazać niższy, niż koszt zwykłej pożyczki, której nie spłacimy w terminie. Wówczas należy bowiem brać pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak:

  • odsetki

  • kary umowne

  • monity

  • inne koszty windykacji

  •  lub nawet koszt egzekucji komorniczej

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pożyczki, warto dokładnie przeliczyć jej całkowity koszt. W przypadku pożyczki na raty może być on wyższy niż przy tradycyjnej chwilówce. Zyskujemy jednak poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że nie musimy spłacać całej kwoty od razu.